Η βιβλιοθήκη μας

Σχολική Βιβλιοθήκη

Σκοπός της σχολικής βιβλιοθήκης

Η κύρια αποστολή της σχολικής βιβλιοθήκης είναι :

• να προσφέρει στους μαθητές ένα χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο

• να προσφέρει στους εκπαιδευτικούς πηγές πληροφόρησης και κατάλληλα μέσα για το σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης

• να προσφέρει στο εκπαιδευτικό σύστημα έναν τρόπο προώθησης της αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος του σχολείου και αναμόρφωσης των προγραμμάτων σπουδών μέσω της ένταξης της σχολικής βιβλιοθήκης.

Η βιβλιοθήκη είναι χώρος πνευματικής εργασίας

Η είσοδός μας στη βιβλιοθήκη έχει έναν από τους παραπάνω στόχους (προορισμούς) :

• Να δανειστούμε κάποιο βιβλίο
  • Να πραγματοποιήσουμε μια εργασία
  • Να παίξουμε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι
  • Να χρησιμοποιήσουμε το υλικό, όπως : περιοδικά, λεξικά, ιστορικά βιβλία, ξενόγλωσσα, εγκυκλοπαίδειες, CD, DVD κ.α. που έχει στη διάθεσή της η βιβλιοθήκη.

Μέλη

Μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης μπορούν να είναι οι μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου. Ο δανεισμός προϋποθέτει ειδική κάρτα μέλους της Βιβλιοθήκης, η οποία είναι μία για κάθε μέλος και οφείλει ο κάτοχός της να την έχει μαζί του κάθε φορά που θέλει να δανειστεί κάποιο βιβλίο από τη βιβλιοθήκη.

Λειτουργία

Η σχολική μας βιβλιοθήκη λειτουργεί κάθε Δευτέρα (ώρες  11:30′-12:30′) Τρίτη(ώρες  10:00′-11:45′) και Παρασκευή 10:45- 11:30 και οποιαδήποτε άλλη ώρα, μετά από συνεννόηση με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό (αναμένεται νέο ωράριο λειτουργίας για το έτος 2022-2023).

Κανόνες λειτουργίας της σχολικής μας βιβλιοθήκης

• Πριν μπούμε στη βιβλιοθήκη, τελειώνουμε οτιδήποτε φαγώσιμο. Δεν επιτρέπεται να τρώμε μέσα στο χώρο της βιβλιοθήκης.
  • Η είσοδός μας μέσα στη βιβλιοθήκη γίνεται με ήρεμο τρόπο. Όση ώρα βρισκόμαστε μέσα στο χώρο, κάνουμε ησυχία.
  • Η πρόσβαση στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη. Μπορούμε ν’ αναζητήσουμε το υλικό που μας ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης.
  • Αν ψάχνουμε ένα συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουμε, ζητάμε τη βοήθεια της υπεύθυνης εκπαιδευτικού.
  • Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας και ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του. Μπορούμε να δανειστούμε ένα βιβλία κάθε φορά και οφείλουμε να τα επιστρέψουμε εντός 15 ημερών.
  • Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούμε ή που έχουμε δανειστεί. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία αυτά δεν επιτρέπονται.
  • Αν χάσουμε ή καταστρέψουμε κάποιο βιβλίο, είμαστε υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουμε.
  • Δεν ανατοποθετούμε μόνοι μας τα βιβλία στα ράφια, αλλά τα αφήνουμε με τάξη στην άκρη του τραπεζιού ή σε χώρο που υποδεικνύεται από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης.
  • Τα επιτραπέζια παιχνίδια που χρησιμοποιούμε, προσέχουμε να μην τα καταστρέφουμε και στο τέλος τα βάζουμε πάλι όμορφα στα κουτιά τους προσέχοντας να μη χαθεί κάποιο από τα περιεχόμενά τους.
  • Αν δεν παραδώσαμε το βιβλίο με τη λήξη της προθεσμίας, δεν έχουμε δικαίωμα άλλου δανεισμού. Το υλικό πρέπει να παραδίδεται αυτοπροσώπως στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό.
  • Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε επιστρέψει (ή σε περίπτωση απώλειας να έχουμε αντικαταστήσει) το υλικό που δανειστήκαμε μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς.
  • Οφείλουμε να σεβόμαστε όλους τους παραπάνω όρους, διαφορετικά χάνουμε την ιδιότητά μας ως μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης.